Slovenská kardiologická spoločnosť Slovenská hypertenziologická spoločnosť Slovenská neurologická spoločnosť

Srdce a fibrilace síní

Fibrilace síní je v běžné populaci nejčastěji diagnostikovanou poruchou srdečního rytmu. Abychom pochopili, co je fibrilace síní, popišme si nejprve fungování zdravého srdce.

Srdce je sval, který neustále pumpuje krev do všech orgánu lidského těla. Takto je zásobuje pro život nezbytným kyslíkem a živinami. Srdce se člení na čtyři dutiny, které jsou odděleny přepážkami a chlopněmi: levou síň, levou komoru, pravou síň a pravou komoru.

Srdce pracuje jako mechanická pumpa, která je řízena elektrickými impulsy. Tyto impulsy procházejí srdečním svalem a způsobují jeho pravidelné stahy (kontrakce) s cílem zajistit průtok krve do celého těla.

Levá a pravá část srdce (tzv. levé a pravé srdce) jsou odděleny srdečními přepážkami. Mezi síní a příslušnou komorou se nacházejí cípaté chlopně, které oddělují síň od komory. Tyto chlopně fungují jako jednosměrné ventily, tedy umožňují krvi proudit jen směrem z příslušné síně do komory. Pravou síň od pravé komory odděluje trojcípá chlopeň. Levou síň od komory odděluje dvojcípá chlopeň.

Srdeční chlopně jsou i mezi komorou a výstupem do příslušné tepny. Jsou to: plicní chlopeň nebo pulmonální chlopeň mezi pravou komorou a plicní tepnou a aortální chlopeň mezi levou komorou a aortou.